Lázně
Nelze říci, že by termální a léčivé vody měli na Slovensku nedostatek: ve většině slovenských obcí vyvěrá nějaký pramen. Celkem jich je přes 1300!
Bardejovské kúpele, Piešťany, Trenčianské Teplice, Sliač nebo Vyšné Ružbachy jsou v současnosti zvučným jménem nejen u nás, ale i po celém světě.
Všechny slovenské lázně
1) Smrdáky | 9) Lúčky | 17) Bardejov |
2) Piešťany | 10) Korytnica | 18) Štós |
3) Trenčianské Teplice | 11) Liptovský Ján | 19) Číž |
4) Nimnica | 12) Lučivná | 20) Brusno |
5) Rajecké Teplice | 13) Štrbské Pleso | 21) Sliač |
6) Bojnice | 14) Nový Smokovec | 22) Kováčová |
7) Turčianské Teplice | 15) Tatranské Matliare | 23) Sklené Teplice |
8) Ľubochňa | 16) Vyšné Ružbachy | 24) Dudince |
Smrdáky
Lázně Smrdáky se nachází nedaleko okresního města Senica, asi 80 kilometrů od Bratislavy a 60 kilometrů západně od Piešťan. Areál lázní v průběhu sto padesáti let budování srostl s obcí Smrdáky a společně představují klidné, tiché místo uprostřed idylicky zvlněné venkovské krajiny západního Slovenska. Čarokrásný rozsáhlý lázeňský park přechází postupně do otevřené panenské přírody. Mírné klimatické podmínky, klid a čistý vzduch příznivě přispívají nejen k úspěšné léčbě, ale i k relaxaci pacientů a lázeňských hostů.
Piešťany
Piešťany jsou nejznámějšími a největšími lázněmi na Slovensku, pyšní se 200 letou tradicí lázeňské léčby. V dnešní době jsou Lázně Piešťany díky přírodním léčivým zdrojům, bohatému společenskému lázeňskému programu a krásnému přírodnímu prostředí vyhledávaným místem pro příjemnou relaxaci, kvalitní prevenci a účinnou lázeňskou léčbu. Léčebné účinky termální minerální vody se využívají k vanovým koupelím a bazénovým koupelím, nazývaným zrkadlisko. Jedinečností Lázní Piešťany jsou bazény s přírodním dnem, do kterých přes vrstvu bahna vyvěrá termální minerální voda, čímž vzniká bahenní koupel – bahnisko. Bahno, které se těží v řece Váh, nemá obdobu jinde ve světě. Bahenní zábaly, poskytované v lázních Piešťany, jsou proto naprosto unikátní. Piešťanské prameny mají teplotu 67 až 69 °C.
Trenčianské Teplice
Známé lázeňské městečko Trenčianske Teplice je proslavené léčivými prameny, které zde vyvěrají z krásné a čisté přírody. Leží v malebném a tichém údolí, obklopeném lesy Strážovské vrchoviny. Lázně Trenčianske Teplice jsou známy díky sirnatým termálním pramenům s teplotou 37–42°C. Některé vyvěrají přímo v bazénech. Teplota vody umožňuje její použití na koupele bez ochlazování nebo ohřívání. Prameny se využívají především pro lázeňskou léčbu pohybového aparátu.
Nimnica
Nimnice jsou perlou slovenských lázní. Zrcadlo umělého jezera spolu s okolními horami s jehličnatými lesy vytvářejí unikátní lázeňské prostředí a nevšední zajímavé panorama.
V Nimnici se využívá voda z vícero pramenů, které vyvěrají alkalickou kyselku o teplotě deset stupňů Celsia a mimo přehradního vřídla jsou všechny nově navrtané. Minerální voda obsahuje sodík, draslík, hořčík, železo, vápník, chlór, jód a volný oxid uhličitý. Vřídlo se využívá k pitné i inhalační léčbě a samozřejmě i k vanovým účelům.
Rajecké Teplice
Rajecké Teplice jsou termální lázně jejichž oficiální název je Aphrodite a leží v údolí říčky Rajčanka, poblíž Malé Fatry. Rajecké Teplice patří turisty mezi velice oblíbené termální koupaliště. Díky vyvěrajícím termálním pramenům o teplotě 38 °C jsou lázně vhodné pro léčení pohybového ústrojí, poruch nervového systému i pro odpočinek a relaxaci.
Bojnice
Nádherná příroda, účinná termální voda a kvalitní lázeňské léčebné služby řadí Lázně Bojnice mezi velmi oblíbené. Nacházejí se zde termální lázně s přírodní, léčivou, hydrogen-uhličitanovo-síranovovou a vápenito-hořečnatou vodou s teplotou 28–52°C, která vyvěrá celkem z 9 pramenů. Odborným názvem akroterma, je voda, která stimuluje enzymy v buněčné struktuře organismu a tak ovlivňuje celkový metabolismus a mezi jinými působí blahodárně na nervový systém.
Turčianské Teplice
Lázně Turčianské Teplice se nacházejí v jižní části Turca, přímo v srdci Slovenska. Trenčianské Teplice leží přímo na prameni termální minerální vody. Turčianska termální minerální voda má prokazatelně léčivé účinky díky vysokému obsahu minerálních látek (v 1 litru na úrovni až 1524 mg / l). Za léčivou vodu se přitom považuje minerální voda s obsahem celkově rozpuštěných tuhých látek přesahujících množství 1 000 mg/l). Mineralizace tučianske minerální vody patří k nejvyšším a to nejen na Slovensku.
Ľubochňa
Koncem 19.století nabyla charakter lázeňského místa, kdy byly zřízeny podhorské vodoléčebné lázně. V lázních se léčí poruchy vnitřní sekrece, látkové výměny a s tím související nemoci.
Lúčky
Léčebné Lázně Lúčky se nacházejí na Liptově v krásném údolí mezi lesy Chočských vrchů. Horské prostředí ocení všichni, kteří si chtějí odpočinout a nerušeně relaxovat. Lázně očekávají hosty s různými léčebnými pobyty, ale i redukčními.
Léčivá voda se v lázních využívá k léčbě gynekoligických onemocnění, nervových onemocnění, nemocí z povolání a nemocí pohybového ústrojí, včetně prevence a léčby osteoporózy. Minerální voda je vhodná i na pití a je přístupná pro širokou veřejnost. Najdete ji ve všech bazénech.
Korytnica
Léčebné lázně ležící na chráněném území NAPANT-u na severním úpatí Prašivé. Nacházejí se zde minerální prameny sádrové, zemitě-železnaté a uhličité vody, které byly známé už od 16. století. Léčí se zde nemoci zažívacího ústrojí, poruchy látkové výměny a nemoci z povolání. Lázně jsou momentálně mimo provoz
Liptovský Mikuláš
Voda v bazénech letního termálního koupaliště v Liptovském Jánu má příznivé účinky na dýchací cesty, pohybové ústrojí (revma, klouby), kožní problémy (ekzémy, alergie). Pravidelný pobyt ve vodě navozuje přirozený odpočinek těla a podporuje dobrý spánek. Voda se používá se i na pitné účely a je vhodná k léčení:
- poruch látkové výměny
- žaludečních a střevních chorob
- onemocnění žlučníku a jater
- problémů s krevním tlakem
- alergických onemocnění
Lučivná
Lázně Lučivná leží na západním okraji Popradské kotliny v údolí Malého Popradu. Nejstarší zmínka je s roku 1321.
Štrbské Pleso
Základní metodou tohoto lázeňského města je klimoterapie, léčba se zaměřuje především na to, aby byl pacient co nejvíce na čerstvém vzduchu. Klimoterapie je doplněná léčebnou rehabilitací. Zdejší lesy přispívají k svěžesti a čistotě vzduchu bez bakterií. Také tu je vysoká intenzita slunečního a ultrafialového záření. To příznivě působí na organismus a podporuje výrobu vitamínu D v těle. Vlhkost, která tu je (76%), umožňuje vykašlávání hlenů z dýchacích cest.
Nový Smokovec
Nový Smokovec leží v centrální části Vysokých Tater, přímo propojený se Starým Smokovcem a je jeho pokračováním ve směru na Štrbské Pleso. Hlavním přírodním léčivým zdrojem lázní Nový Smokovec je horské a vysokohorské klima, které se vyznačuje neobyčejnou čistotou vzduchu, vysokými hodnotami slunečného svitu a ultrafialového záření.
Tatranské Matliare
Lázně jsou situovány v jihovýchodní části Vysokých Tater necelé 2 km od turistického centra Tatranská Lomnica. Svou polohou a nadmořskou výškou jsou přímo ideální k léčbě onemocnění dýchacího systému.
Vyšné Ružbachy
Lázně Ružbachy leží na severozápadním okraji obce, obklopené lázeňským parkem. Minerální prameny Lázní Vyšné Ružbachy jsou hydrouhličitanovo-sirno-vápenato-hořečnaté, slabě mineralizované vody o teplotě 24 °C.
Bardejov
Lázně Bardejov se nacházející na severovýchodě Slovenska v regionu Šariš. Jedny z nejstarších lázní Slovenska charakterizuje čarokrásná okolní příroda a vysoká úroveň lázeňské léčby.
Štós
Leží na hranici Spišského Rudohoří a Slovenského krasu. Léčba je zaměřená na dýchací a pohybový aparát. Hlavním přínosem Lázní Štós je poskytování speleoterapie, unikátní léčby dýchacích cest, v blízké Jasovské jeskyni. Lázně mají v této léčbě dlouholetou tradici s velmi dobrými léčebnými výsledky. Přírodním léčivým faktorem je povzbudivé klima s typickými prvky horského prostředí.
Číž
Jodobromové lázně, které jsou známé díky své léčivé vodě v celé Evropě. Jodové vody, které se využívají v lázních na léčbu, zvyšují hladinu vápníku v krvi a jeho ukládání do kostí.
Brusno
Léčebným prostředkem je minerální voda. Základem léčby je pitná kúra a bazénové a vanové koupele. Lázně Brusno se dají využít jako turistické východisko do Slovenského rudohoří, Poľany a Nízkých Tater.
Sliač
Lázně Sliač jsou specializovaným lázeňským léčebným ústavem s bohatými tradicemi a léty ověřenými léčebnými postupy. Díky poloze lázeňského města Sliač mohou návštěvníci absolvovat procházky a výlety na mnohá zajímavá místa v blízkém i širokém okolí.
Kováčová
V Lázních Kováčova je k dispozici pramen se síranohyd-rouhličito-vápenato-hořečnatou vodou, rekreační areál s koupalištěm a termální vodou se 4 bazény. Přírodní léčivé Lázně Kováčova slouží k léčení nemocí nervových a pohybového ústrojí.
Sklené Teplice
Lázně Sklené Teplice jsou zasazeny do romantického údolí na úpatí Štiavnických Vrchů. Na území lázní Sklené Teplice vyvěrá 12 termálních pramenů s teplotou 28 – 53°C. Přírodní zajímavostí a nejznámější procedurou je v lázních Sklené Teplice jeskynní parní koupel, zvaná „Parenica“
Dudince
Lázně Dudince leží v úrodném vinařském kraji na jihu středního Slovenska. Kvalita termální léčivé vody v lázních Dudince je v evropském měřítku unikátní – vedle řady minerálů má zároveň velký obsah kysličníku uhličitého a sirovodíku. Používá se hlavně ke koupelím, doporučuje se také k pitné kúře.
Tip: Víte, co je parafango zábal nebo oxygenoterapie? Podívejte se na slovník lázeňských výrazů našeho partnerského portálu.
Kde vám vyléčí právě váš problém? Viz slovenské lázně podle indikace.
Lázně, neboli slovensky kúpele, mají nejen léčebný přínos, ale jsou zde zároveň centry společenského a kulturního života. Slovenské lázně poskytují své služby celoročně. Hlavní sezóna zpravidla bývá od května do září.